Core i5-4288U
Core i5-4288U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-4288U
BGA 1168
•
Haswell
•
04.06.2013
•
2 cores /
4 threads
•
2.60 GHz
•
28W
🏆 Top #2645
Performance
Synthetic Score
1,741
PassMark
2,664
Efficiency
62.18
Meet Core i5-4288U — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.6 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 3 MB. The TDP level for this model is set within 28 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 04.06.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR189 |
Architecture
| Socket | BGA 1168 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 118.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.1 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 5100 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 664 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 629 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 62.18 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.