Core i5-3570K
Core i5-3570K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-3570K
1155
•
Ivy Bridge
•
29.04.2012
•
4 cores /
4 threads
•
3.40 GHz
•
77W
🏆 Top #1897
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
4,870
PassMark
4,971
Efficiency
63.25
The Core i5-3570K processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 3.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 6 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 77 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 29.04.2012 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0PM |
Architecture
| Socket | 1155 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4000 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 77 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 971 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 045 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 63.25 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.