Core i5-3437U
Core i5-3437U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-3437U
BGA 1023
•
Ivy Bridge
•
01.01.2013
•
2 cores /
4 threads
•
1.90 GHz
•
17W
🏆 Top #2720
Performance
Synthetic Score
1,552
PassMark
2,167
Efficiency
91.29
Meet Core i5-3437U — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 2 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 1.9 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 2.9 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 3 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 17 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.01.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0XE |
Architecture
| Socket | BGA 1023 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 118.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.9 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4000 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 17 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 167 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 339 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 91.29 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.