Core i5-3335S
Core i5-3335S — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-3335S
1155
•
Ivy Bridge
•
01.11.2012
•
4 cores /
4 threads
•
2.70 GHz
•
65W
🏆 Top #2057
Performance
Synthetic Score
3,865
PassMark
3,672
Efficiency
59.46
Intel released the Core i5-3335S processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 22 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 2.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 6 MB. The TDP level for this model is set within 65 W. While Core i5-3335S is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.11.2012 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 1155 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.48 million |
| Die Size | 160.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4000 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 672 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 688 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 59.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.