Core i5-3230M
Core i5-3230M — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-3230M
G2 (988B
•
Ivy Bridge
•
01.01.2013
•
2 cores /
4 threads
•
2.60 GHz
•
35W
🏆 Top #2462
Performance
Synthetic Score
2,205
PassMark
2,569
Efficiency
63.00
The Core i5-3230M processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 22 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 2 cores and 4 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.6 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 3 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.01.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0WY |
Architecture
| Socket | G2 (988B |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 118.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4000 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 569 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 571 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 63.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.