Core i5-14600KF
Core i5-14600KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-14600KF
1700
•
Raptor Lake-R
•
17.10.2023
•
14 cores /
20 threads
•
3.50 GHz
•
125W
🏆 Top #474
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
38,501
PassMark
38,605
Efficiency
308.01
Core i5-14600KF is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 14 cores (6 performance and 8 efficiency) and capable of handling up to 20 threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3.5 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 24 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 125 W in standard operating mode. However, under maximum load, consumption can increase up to 181 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 17.10.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Raptor Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN42 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 257.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.6 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 181 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 38 605 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 264 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 308.01 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.