Core i5-14500T
Core i5-14500T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-14500T
1700
•
Raptor Lake-R
•
08.01.2024
•
14 cores /
20 threads
•
1.70 GHz
•
35W
🏆 Top #762
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,333
PassMark
22,908
Efficiency
638.09
The Core i5-14500T model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Thanks to the combination of 6 performance and 8 efficiency cores (total 14 cores / 20 threads), the chip easily handles multitasking. The base clock speed is 1.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 24 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 92 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Raptor Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRN3P |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 7.5 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 92 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 908 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 742 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 638.09 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.