Core i5-13600T
Core i5-13600T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-13600T
1700
•
Raptor Lake-S
•
04.01.2023
•
14 cores /
20 threads
•
1.80 GHz
•
35W
🏆 Top #752
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,650
PassMark
28,133
Efficiency
647.14
Intel released the Core i5-13600T processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Thanks to the combination of 6 performance and 8 efficiency cores (total 14 cores / 20 threads), the chip easily handles multitasking. Starting operating frequencies begin at 1.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.8 GHz. Thanks to 24 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 92 W. The gaming performance of Core i5-13600T is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMBL |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.3 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 18.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 7.5 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 92 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 28 133 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 775 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 647.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.