Core i5-13600H
Core i5-13600H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-13600H
BGA 1744
•
Raptor Lake-H
•
04.01.2023
•
12 cores /
16 threads
•
2.80 GHz
•
45W
🏆 Top #794
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
21,496
PassMark
22,980
Efficiency
477.69
The Core i5-13600H processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. A hybrid design is employed here: 4 powerful cores handle heavy tasks, while 8 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 16. By default, the cores function at 2.8 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.8 GHz. Thanks to 18 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 45 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 95 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Raptor Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMHZ |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 16 |
| Performance Cores (P-Cores) | 4 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2.1 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 28.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics 80EU |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x8 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 980 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 611 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 477.69 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.