Core i5-13490F
Core i5-13490F — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-13490F
1700
•
Raptor Lake-S
•
10.02.2023
•
10 cores /
16 threads
•
2.50 GHz
•
65W
🏆 Top #699
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
24,834
PassMark
26,583
Efficiency
382.06
Core i5-13490F is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Computational power is provided by 10 cores (of which 6 are P-Cores and 4 are E-Cores). Multi-threading up to 16 threads is supported. By default, the cores function at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.8 GHz when the system demands it. The L3 smart cache size is 24 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 148 W. The gaming performance of Core i5-13490F is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 10.02.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Raptor Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRMC0 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 215.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 16 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 7.5 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x16 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 148 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 26 583 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 852 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 382.06 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.