Core i5-1334U
Core i5-1334U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-1334U
BGA 1744
•
Raptor Lake-U
•
04.01.2023
•
10 cores /
12 threads
•
1.30 GHz
•
15W
🏆 Top #1100
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,994
PassMark
13,249
Efficiency
932.93
Intel released the Core i5-1334U processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Computational power is provided by 10 cores (of which 2 are P-Cores and 8 are E-Cores). Multi-threading up to 12 threads is supported. Starting operating frequencies begin at 1.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.6 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 15 W. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 55 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Raptor Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRML5 |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 10 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| E-Core Base Frequency | 0.9 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 13.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics 80EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 55 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 249 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 310 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 932.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.