Core i5-12600H
Core i5-12600H — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-12600H
BGA 1744
•
Alder Lake-H
•
01.01.2022
•
12 cores /
16 threads
•
2.70 GHz
•
45W
🏆 Top #837
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,446
PassMark
20,781
Efficiency
454.36
The Core i5-12600H processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Computational power is provided by 12 cores (of which 4 are P-Cores and 8 are E-Cores). Multi-threading up to 16 threads is supported. By default, the cores function at 2.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 18 MB. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. However, under maximum load, consumption can increase up to 115 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 01.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Alder Lake-H |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRLCZ |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 217.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 16 |
| Performance Cores (P-Cores) | 4 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| E-Core Base Frequency | 2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe 80EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 115 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 781 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 457 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 454.36 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.