Core i5-1250P
Core i5-1250P — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-1250P
BGA 1744
•
Alder Lake-P
•
23.02.2022
•
12 cores /
16 threads
•
1.70 GHz
•
28W
🏆 Top #1004
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
16,145
PassMark
19,108
Efficiency
576.61
The Core i5-1250P processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 12 cores (4 performance and 8 efficiency) and capable of handling up to 16 threads simultaneously. The base clock speed is 1.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.4 GHz. For fast data exchange, 12 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 28 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 64 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 23.02.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Performance |
| Series | Core i5 |
| Codename | Alder Lake-P |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRLD8 |
Architecture
| Socket | BGA 1744 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 217.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 16 |
| Performance Cores (P-Cores) | 4 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.2 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe 80EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 64 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 108 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 435 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 576.61 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.