Core i5-11600KF
Core i5-11600KF — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-11600KF
1200
•
Rocket Lake
•
16.03.2021
•
6 cores /
12 threads
•
3.90 GHz
•
125W
🏆 Top #912
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
18,560
PassMark
19,455
Efficiency
148.48
The Core i5-11600KF processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 3.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.9 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 12 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 125 W in standard operating mode. The gaming performance of Core i5-11600KF is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Rocket Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKNV |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Cypress Cove |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 276.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Multiplier | 39.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 125 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 19 455 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 327 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 148.48 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.