Core i5-1145G7
Core i5-1145G7 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i5-1145G7
BGA 1449
•
Tiger Lake-U
•
02.09.2020
•
4 cores /
8 threads
•
2.60 GHz
•
28W
🏆 Top #1420
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
9,180
PassMark
9,258
Efficiency
327.86
Intel released the Core i5-1145G7 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.6 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.4 GHz. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 28 W in standard operating mode. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 52 W. While Core i5-1145G7 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 02.09.2020 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i5 |
| Codename | Tiger Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRK03 |
Architecture
| Socket | BGA 1449 |
| Microarchitecture | Willow Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 144.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 26.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics G7 80EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x4 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 52 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 258 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 676 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 327.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.