Core i3-8145UE
Core i3-8145UE — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-8145UE
BGA 1528
•
Whiskey Lake-U
•
01.10.2018
•
2 cores /
4 threads
•
2.20 GHz
•
15W
🏆 Top #2297
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
2,925
PassMark
4,010
Efficiency
195.00
Meet Core i3-8145UE — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 2 computing cores with support for 4 threads. In standard mode, the chip operates at 2.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.9 GHz. Thanks to 4 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 15 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.10.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Whiskey Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRFDT |
Architecture
| Socket | BGA 1528 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 620 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 13 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 010 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 238 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 195.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.