Core i3-8145U
Core i3-8145U — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-8145U
BGA 1528
•
Whiskey Lake-U
•
01.10.2018
•
2 cores /
4 threads
•
2.10 GHz
•
15W
🏆 Top #2296
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
2,925
PassMark
3,778
Efficiency
195.00
The Core i3-8145U processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.1 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.9 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.10.2018 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Whiskey Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRFFZ SRD1W SRD1V |
Architecture
| Socket | BGA 1528 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 21.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 620 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 10 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 778 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 068 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 195.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.