Core i3-7120
Core i3-7120 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-7120
1151
•
Kaby Lake
•
17.07.2017
•
2 cores /
4 threads
•
4.00 GHz
•
51W
🏆 Top #2244
Performance
Synthetic Score
3,105
Efficiency
60.88
The Core i3-7120 processor from Intel was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 3 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 51 W in standard operating mode. While Core i3-7120 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 17.07.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Kaby Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR35D |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 51 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 105 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 940 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 60.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.