Core i3-4370T
Core i3-4370T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-4370T
1150
•
Haswell
•
30.03.2015
•
2 cores /
4 threads
•
3.30 GHz
•
35W
🏆 Top #2209
Performance
Synthetic Score
3,237
PassMark
3,361
Efficiency
92.49
Core i3-4370T is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 22 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 4 data threads. In standard mode, the chip operates at 3.3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. Nominal power consumption (TDP) is 35 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 30.03.2015 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Haswell |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR1TB |
Architecture
| Socket | 1150 |
| Microarchitecture | Haswell |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 1.40 million |
| Die Size | 177.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 4600 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 361 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 911 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 92.49 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.