Core i3-3250T
Core i3-3250T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-3250T
1155
•
Ivy Bridge
•
09.06.2013
•
2 cores /
4 threads
•
3.00 GHz
•
35W
🏆 Top #2730
Performance
Synthetic Score
1,527
PassMark
2,650
Efficiency
43.63
Intel released the Core i3-3250T processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 22 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 3 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 3 MB. The TDP level for this model is set within 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 09.06.2013 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Ivy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0YW |
Architecture
| Socket | 1155 |
| Microarchitecture | Ivy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 22 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 94.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 2500 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 650 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 684 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 43.63 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.