Core i3-2105
Core i3-2105 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-2105
1155
•
Sandy Bridge
•
22.05.2011
•
2 cores /
4 threads
•
3.10 GHz
•
65W
🏆 Top #2756
Performance
Synthetic Score
1,483
PassMark
1,846
Efficiency
22.82
Intel released the Core i3-2105 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.1 GHz. Thanks to 3 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. While Core i3-2105 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 22.05.2011 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Sandy Bridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR0BA |
Architecture
| Socket | 1155 |
| Microarchitecture | Sandy Bridge |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.1 GHz |
| Multiplier | 31.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 21.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 3000 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x16 |
| Bundled Cooler | E97379-001 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 846 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 423 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 22.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.