Core i3-10350K
Core i3-10350K — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-10350K
1200
•
Comet Lake
•
30.04.2020
•
4 cores /
8 threads
•
4.10 GHz
•
91W
🏆 Top #1396
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
9,506
Efficiency
104.46
Meet Core i3-10350K — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 4 cores and 8 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 4.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 91 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 30.04.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Comet Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Multiplier | 41.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 91 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 506 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 970 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 104.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.