Core i3-10305T
Core i3-10305T — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-10305T
1200
•
Comet Lake-R
•
16.03.2021
•
4 cores /
8 threads
•
3.00 GHz
•
35W
🏆 Top #1732
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,046
PassMark
8,512
Efficiency
172.74
Intel released the Core i3-10305T processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. While Core i3-10305T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Comet Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH3M |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 630 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 512 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 416 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 172.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.