Core i3-10105F
Core i3-10105F — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-10105F
1200
•
Comet Lake-R
•
16.03.2021
•
4 cores /
8 threads
•
3.70 GHz
•
65W
🏆 Top #1485
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
8,260
PassMark
8,900
Efficiency
127.08
Meet Core i3-10105F — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 6 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 16.03.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Comet Lake-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRH8V |
Architecture
| Socket | 1200 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 42.70 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 900 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 648 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 127.08 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.