Core i3-1000NG4
Core i3-1000NG4 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core i3-1000NG4
BGA 1044
•
Ice Lake-Y
•
18.03.2020
•
2 cores /
4 threads
•
1.10 GHz
•
9W
🏆 Top #2045
Performance
Synthetic Score
3,946
PassMark
3,517
Efficiency
438.44
Intel released the Core i3-1000NG4 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 10 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 1.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.2 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 9 W in standard operating mode. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 18.03.2020 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core i3 |
| Codename | Ice Lake-Y |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRGM9 |
Architecture
| Socket | BGA 1044 |
| Microarchitecture | Sunny Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 123.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Plus (48EU) |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 517 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 741 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 438.44 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.