Core 7 160HL
Core 7 160HL — Specifications, Tests & Benchmarks
Core 7 160HL
1700
•
Raptor Lake-PS
•
08.04.2024
•
14 cores /
20 threads
•
2.50 GHz
•
45W
🏆 Top #808
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
21,116
Efficiency
469.24
Core 7 160HL is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The processor is based on advanced 10 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 14 cores (6 performance and 8 efficiency) and capable of handling up to 20 threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5.2 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 24 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 45 W. It's worth noting that under stress tests, maximum power consumption can reach 115 W. The gaming performance of Core 7 160HL is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 08.04.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Core 7 |
| Codename | Raptor Lake-PS |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Raptor Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 20 |
| Performance Cores (P-Cores) | 6 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.8 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache (E-Cores) | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Iris Xe Graphics 96EU |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 115 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 21 116 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 868 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 469.24 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.