Core 3 N350
Core 3 N350 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core 3 N350
BGA 1264
•
Twin Lake
•
07.01.2025
•
8 cores /
8 threads
•
0.10 GHz
•
7W
🏆 Top #1509
Performance
Synthetic Score
8,000
PassMark
7,484
Efficiency
1,142.86
Intel released the Core 3 N350 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 8 computing cores with support for 8 threads. Starting operating frequencies begin at 0.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 6 MB. Nominal power consumption (TDP) is 7 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 07.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Atom |
| Series | Core 3 |
| Codename | Twin Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRPNS |
Architecture
| Socket | BGA 1264 |
| Microarchitecture | Gracemont |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 0.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.9 GHz |
| Multiplier | 1.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 770 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x9 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 7 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 484 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 981 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1142.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.