Core 2 Quad Q8300
Core 2 Quad Q8300 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core 2 Quad Q8300
775
•
Yorkfield
•
30.11.2008
•
4 cores /
4 threads
•
2.50 GHz
•
95W
🏆 Top #2556
Performance
Synthetic Score
1,941
PassMark
1,916
Efficiency
20.43
The Core 2 Quad Q8300 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 45 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 95 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 30.11.2008 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Core 2 Quad |
| Codename | Yorkfield |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLB5W |
Architecture
| Socket | 775 |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 456 million |
| Die Size | 164.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Multiplier | 7.50 |
| Base Clock (BCLK) | 333 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 916 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 062 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 20.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.