Core 2 Extreme X9000
Core 2 Extreme X9000 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core 2 Extreme X9000
P
•
Penryn XE
•
07.01.2008
•
2 cores /
2 threads
•
2.80 GHz
•
44W
🏆 Top #2993
Performance
Synthetic Score
1,089
PassMark
1,108
Efficiency
24.75
Meet Core 2 Extreme X9000 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 45 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 2.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The TDP level for this model is set within 44 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 07.01.2008 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core 2 Extreme |
| Codename | Penryn XE |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLAQJ SLAZ3 |
Architecture
| Socket | P |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 410 million |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 44 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 108 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 101 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 24.75 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.