Core 2 Extreme X7900
Core 2 Extreme X7900 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core 2 Extreme X7900
P
•
Merom XE
•
22.08.2007
•
2 cores /
2 threads
•
2.80 GHz
•
44W
🏆 Top #2890
Performance
Synthetic Score
1,226
PassMark
1,115
Efficiency
27.86
Core 2 Extreme X7900 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. Thanks to the use of the 65 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 2 computing cores with support for 2 threads. By default, the cores function at 2.8 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 44 W. However, under maximum load, consumption can increase up to 76 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 22.08.2007 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core 2 Extreme |
| Codename | Merom XE |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SLAF4 SLA33 QVVF QZDX |
Architecture
| Socket | P |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 65 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 291 million |
| Die Size | 143.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Multiplier | 14.00 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 1 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 64 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 44 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 76 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 115 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 090 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 27.86 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.