Core 2 Duo T9400
Core 2 Duo T9400 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core 2 Duo T9400
P
•
Penryn
•
15.07.2008
•
2 cores /
2 threads
•
2.53 GHz
•
35W
🏆 Top #3071
Performance
Synthetic Score
966
PassMark
1,008
Efficiency
27.60
Meet Core 2 Duo T9400 — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 45 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 2 cores and 2 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 15.07.2008 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core 2 Duo |
| Codename | Penryn |
| Part Number (OPN/S-Spec) | QAEL QHBJ SLB46 SLGE5 |
Architecture
| Socket | P |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 410 million |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.533 GHz |
| Multiplier | 9.50 |
| Base Clock (BCLK) | 267 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 008 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 032 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 27.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.