Core 2 Duo T9300
Core 2 Duo T9300 — Specifications, Tests & Benchmarks
Core 2 Duo T9300
P
•
Penryn
•
07.01.2008
•
2 cores /
2 threads
•
2.50 GHz
•
35W
🏆 Top #3081
Performance
Synthetic Score
954
PassMark
985
Efficiency
27.26
The Core 2 Duo T9300 model:family_text, developed by Intel engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 45 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 2 cores and 2 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.5 GHz. Nominal power consumption (TDP) is 35 W, so adequate cooling should be considered. While Core 2 Duo T9300 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 07.01.2008 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Core 2 Duo |
| Codename | Penryn |
| Part Number (OPN/S-Spec) | Q4GA QADW QADX SLAQG SLAYY |
Architecture
| Socket | P |
| Microarchitecture | Core |
| Process Node (CPU Node) | 45 nm |
| Foundry | Intel |
| Transistor Count | 410 million |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Multiplier | 12.50 |
| Base Clock (BCLK) | 200 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 985 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 022 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 27.26 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.