Celeron N4500
Celeron N4500 — Specifications, Tests & Benchmarks
Celeron N4500
BGA 1338
•
Jasper Lake
•
01.01.2021
•
2 cores /
2 threads
•
1.10 GHz
•
6W
🏆 Top #2713
Performance
Synthetic Score
1,596
PassMark
1,802
Efficiency
266.00
Celeron N4500 is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 2 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 2 data threads. The base clock speed is 1.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 2.8 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 6 W in standard operating mode. When power limits are removed or during peak boost (PL2), the chip's appetite increases to 20 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 01.01.2021 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Atom |
| Series | Celeron |
| Codename | Jasper Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRKH0 |
Architecture
| Socket | BGA 1338 |
| Microarchitecture | Tremont |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 63.80 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.8 GHz |
| Multiplier | 11.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Max Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 16EU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 6 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 20 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 802 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 282 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 266.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.