Celeron G6900
Celeron G6900 — Specifications, Tests & Benchmarks
Celeron G6900
1700
•
Alder Lake-S
•
04.01.2022
•
2 cores /
2 threads
•
3.40 GHz
•
46W
🏆 Top #1765
Performance
Synthetic Score
5,784
PassMark
4,474
Efficiency
125.74
Intel released the Celeron G6900 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 2 cores and 2 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The TDP level for this model is set within 46 W. While Celeron G6900 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 04.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Performance |
| Series | Celeron |
| Codename | Alder Lake-S |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRL67 |
Architecture
| Socket | 1700 |
| Microarchitecture | Golden Cove |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 160 KB |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 710 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 46 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 474 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 675 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 125.74 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.