Celeron G4900T
Celeron G4900T — Specifications, Tests & Benchmarks
Celeron G4900T
1151
•
Coffee Lake
•
03.04.2018
•
2 cores /
2 threads
•
2.90 GHz
•
35W
🏆 Top #2395
Performance
Synthetic Score
2,459
PassMark
2,240
Efficiency
70.26
Meet Celeron G4900T — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 2 cores and 2 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.9 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 2 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While Celeron G4900T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.04.2018 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Celeron |
| Codename | Coffee Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR3YP |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 126.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 610 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 240 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 739 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 70.26 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.