Celeron G3930T
Celeron G3930T — Specifications, Tests & Benchmarks
Celeron G3930T
1151
•
Kaby Lake
•
03.01.2017
•
2 cores /
2 threads
•
2.70 GHz
•
35W
🏆 Top #2606
Performance
Synthetic Score
1,837
PassMark
2,023
Efficiency
52.49
Meet Celeron G3930T — a modern solution from Intel, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 14 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 2 computing cores with support for 2 threads. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 2 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While Celeron G3930T is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Core |
| Series | Celeron |
| Codename | Kaby Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR32V |
Architecture
| Socket | 1151 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD 610 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 023 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 655 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 52.49 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.