Celeron 4305U
Celeron 4305U — Specifications, Tests & Benchmarks
Celeron 4305U
BGA 1528
•
Whiskey Lake-U
•
16.04.2019
•
2 cores /
2 threads
•
2.20 GHz
•
15W
🏆 Top #2681
Performance
Synthetic Score
1,650
PassMark
1,562
Efficiency
110.00
Intel released the Celeron 4305U processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 10 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 2 cores and 2 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 2 MB. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. While Celeron 4305U is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 16.04.2019 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Celeron |
| Codename | Whiskey Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRFG1 SRESL |
Architecture
| Socket | BGA 1528 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 34.10 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 620 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 562 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 309 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 110.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.