Celeron 3965U
Celeron 3965U — Specifications, Tests & Benchmarks
Celeron 3965U
BGA 1356
•
Kaby Lake-U
•
03.01.2017
•
2 cores /
2 threads
•
2.20 GHz
•
15W
🏆 Top #2685
Performance
Synthetic Score
1,645
PassMark
1,753
Efficiency
109.67
Intel released the Celeron 3965U processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 14 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 2 computing cores with support for 2 threads. By default, the cores function at 2.2 GHz. For fast data exchange, 2 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 03.01.2017 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Core |
| Series | Celeron |
| Codename | Kaby Lake-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SR34A |
Architecture
| Socket | BGA 1356 |
| Microarchitecture | Skylake |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | Intel |
| Die Size | 98.70 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 2 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Intel HD Graphics 610 |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x10 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 1 753 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 338 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 109.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.