Atom x7433RE
Atom x7433RE — Specifications, Tests & Benchmarks
Atom x7433RE
BGA 1264
•
Amston Lake
•
08.04.2024
•
4 cores /
4 threads
•
1.50 GHz
•
9W
🏆 Top #2017
Performance
Synthetic Score
4,137
PassMark
4,137
Efficiency
459.67
Atom x7433RE is a powerful chip:family_text from Intel, released :year_text. The chip is manufactured using a 10 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 4 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 1.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.4 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 9 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 08.04.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Atom |
| Series | Atom |
| Codename | Amston Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRNEQ |
Architecture
| Socket | BGA 1264 |
| Microarchitecture | Gracemont |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 15.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | UHD Graphics 32EU |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x9 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 9 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 4 137 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 537 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 459.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.