Atom x7405C
Atom x7405C — Specifications, Tests & Benchmarks
Atom x7405C
BGA 1264
•
Amston Lake
•
08.04.2024
•
4 cores /
4 threads
•
1.70 GHz
•
12W
🏆 Top #2016
Performance
Synthetic Score
4,137
PassMark
5,218
Efficiency
344.75
Intel released the Atom x7405C processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 10 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 4 computing cores with support for 4 threads. In standard mode, the chip operates at 1.7 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.4 GHz. For fast data exchange, 6 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 12 W. While Atom x7405C is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.04.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Atom |
| Series | Atom |
| Codename | Amston Lake |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SRNEM |
Architecture
| Socket | BGA 1264 |
| Microarchitecture | Gracemont |
| Process Node (CPU Node) | 10 nm |
| Foundry | Intel |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Multiplier | 17.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x9 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 12 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 5 218 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 675 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 344.75 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.