Sempron 2650
Sempron 2650 — Specifications, Tests & Benchmarks
Sempron 2650
AM1
•
Kabini
•
09.04.2014
•
2 cores /
2 threads
•
1.45 GHz
•
25W
🏆 Top #3220
Performance
Synthetic Score
642
PassMark
534
Efficiency
25.68
Sempron 2650 is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The chip is manufactured using a 28 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 2 cores, capable of executing 2 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 1.5 GHz. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 25 W. While Sempron 2650 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 09.04.2014 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Cat |
| Series | Sempron |
| Codename | Kabini |
| Part Number (OPN/S-Spec) | SD2650JAH23HM SD2650JAHMBOX |
Architecture
| Socket | AM1 |
| Microarchitecture | Jaguar |
| Process Node (CPU Node) | 28 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 107.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.45 GHz |
| Multiplier | 14.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 1 |
| Memory Bandwidth | 10.70 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon R3 128CU |
| PCIe Version | PCIe 2.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 534 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 458 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 25.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.