Ryzen Threadripper PRO 9965WX
Ryzen Threadripper PRO 9965WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 9965WX
sTR5
•
Shimada Peak
•
23.07.2025
•
24 cores /
48 threads
•
4.20 GHz
•
350W
🏆 Top #185
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
82,367
PassMark
92,824
Efficiency
235.33
AMD released the Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 24 cores and 48 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 4.2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.4 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 128 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 350 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 23.07.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Shimada Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000724 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.26 million |
| Die Size | 282.40 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Multiplier | 42.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 92 824 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 537 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 235.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.