Ryzen Threadripper PRO 9945WX
Ryzen Threadripper PRO 9945WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 9945WX
sTR5
•
Shimada Peak
•
01.07.2025
•
12 cores /
24 threads
•
4.70 GHz
•
350W
🏆 Top #377
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
49,743
PassMark
56,278
Efficiency
142.12
The Ryzen Threadripper PRO 9945WX model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The hardware foundation of the die is based on 4 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 12 cores and 24 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 4.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.4 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. For fast data exchange, 64 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 350 W. The gaming performance of Ryzen Threadripper PRO 9945WX is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.07.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Shimada Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000726 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 16.63 million |
| Die Size | 141.20 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Multiplier | 47.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 409.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 56 278 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 565 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 142.12 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.