Ryzen Threadripper PRO 7965WX
Ryzen Threadripper PRO 7965WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 7965WX
sTR5
•
Storm Peak
•
19.10.2023
•
24 cores /
48 threads
•
4.20 GHz
•
350W
🏆 Top #210
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
74,059
PassMark
82,144
Efficiency
211.60
Meet Ryzen Threadripper PRO 7965WX — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 5 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 24 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 48 data threads. The base clock speed is 4.2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5.3 GHz when the system demands it. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. For fast data exchange, 128 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 350 W, so adequate cooling should be considered. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 19.10.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Storm Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000885 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 26.28 million |
| Die Size | 284.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 42.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 332.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 82 144 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 006 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 211.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.