Ryzen Threadripper PRO 7945WX
Ryzen Threadripper PRO 7945WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 7945WX
sTR5
•
Storm Peak
•
19.10.2023
•
12 cores /
24 threads
•
4.70 GHz
•
350W
🏆 Top #414
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
45,047
PassMark
49,735
Efficiency
128.71
Meet Ryzen Threadripper PRO 7945WX — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The chip is manufactured using a 5 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 12 cores and 24 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 4.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. Thanks to 64 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 350 W. The gaming performance of Ryzen Threadripper PRO 7945WX is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 19.10.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Storm Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000887 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 13.14 million |
| Die Size | 142.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 47.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 332.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 49 735 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 103 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 128.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.