Ryzen Threadripper PRO 5995WX
Ryzen Threadripper PRO 5995WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 5995WX
WRX8
•
Chagall PRO
•
08.03.2022
•
64 cores /
128 threads
•
2.70 GHz
•
280W
🏆 Top #71
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
126,155
PassMark
94,945
Efficiency
450.55
The Ryzen Threadripper PRO 5995WX processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 64 computing cores with support for 128 threads. By default, the cores function at 2.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.5 GHz. The L3 smart cache size is 256 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 280 W in standard operating mode. The gaming performance of Ryzen Threadripper PRO 5995WX is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 08.03.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Chagall PRO |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000444 |
Architecture
| Socket | WRX8 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.20 million |
| Die Size | 648.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 94 945 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 233 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 450.55 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.