Ryzen Threadripper PRO 5965WX
Ryzen Threadripper PRO 5965WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 5965WX
WRX8
•
Chagall PRO
•
08.03.2022
•
24 cores /
48 threads
•
3.80 GHz
•
280W
🏆 Top #220
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
70,384
PassMark
66,644
Efficiency
251.37
Ryzen Threadripper PRO 5965WX is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 24 computing cores with support for 48 threads. Starting operating frequencies begin at 3.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 128 MB. Nominal power consumption (TDP) is 280 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Ryzen Threadripper PRO 5965WX is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 08.03.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Chagall PRO |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000446 |
Architecture
| Socket | WRX8 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 16.60 million |
| Die Size | 324.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 66 644 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 342 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 251.37 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.