Ryzen Threadripper PRO 5945WX
Ryzen Threadripper PRO 5945WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 5945WX
WRX8
•
Chagall PRO
•
08.03.2022
•
12 cores /
24 threads
•
4.10 GHz
•
280W
🏆 Top #484
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
36,648
PassMark
40,144
Efficiency
130.89
Ryzen Threadripper PRO 5945WX is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 12 cores and 24 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 4.1 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.5 GHz. For fast data exchange, 64 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 280 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 08.03.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Chagall PRO |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000448 |
Architecture
| Socket | WRX8 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 16.60 million |
| Die Size | 324.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 41.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 40 144 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 348 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 130.89 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.