Ryzen Threadripper PRO 3995WX
Ryzen Threadripper PRO 3995WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 3995WX
WRX8
•
Castle Peak
•
14.07.2020
•
64 cores /
128 threads
•
2.70 GHz
•
280W
🏆 Top #193
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
77,864
PassMark
113,693
Efficiency
278.09
The Ryzen Threadripper PRO 3995WX processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 7 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 64 cores and 128 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.7 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.2 GHz. For fast data exchange, 256 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 280 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 14.07.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Castle Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000087 100-100000087WOF |
Architecture
| Socket | WRX8 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 30.40 million |
| Die Size | 592.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 64 |
| Total Threads | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 113 693 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 559 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 278.09 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.