Ryzen Threadripper PRO 3955WX
Ryzen Threadripper PRO 3955WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 3955WX
WRX8
•
Castle Peak
•
14.07.2020
•
16 cores /
32 threads
•
3.90 GHz
•
280W
🏆 Top #486
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
36,346
PassMark
63,885
Efficiency
129.81
The Ryzen Threadripper PRO 3955WX processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 16 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 32 data threads. The base clock speed is 3.9 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.3 GHz. The L3 smart cache size is 64 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 280 W. Regarding gaming performance, Ryzen Threadripper PRO 3955WX is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 14.07.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Castle Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000167 |
Architecture
| Socket | WRX8 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 7.60 million |
| Die Size | 148.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 39.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 63 885 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 439 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 129.81 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.